Новини:
Головна » Статті » Екологія

За гроші любий зробить

                             «За гроші любий зробить» 

   Як реалії життя спростовують цю народну мудрість.        

Проблема вивозу сміття завжди гостро стоїть на порядку денному будь-якої сільської, селищної чи міської влади. У міру своїх фінансових можливостей та організаторського хисту кожна рада вирішує дану проблему по-різному. Хтось централізовано вивозить його, платячи за це великі гроші спеціалізованим організаціям,  а хтось, у кого немає на це коштів, вдається до власних ресурсів, використовуючи наявну в жителів сіл автотракторну техніку та апелюючи до свідомості громади.

            Справжнє лихо  для будь-якого населеного пункту – це стихійні сміттєзвалища. Вони, як барометр, віддзеркалюють серйозність потуг місцевої влади в даному питанні. По логіці речей чим більше сміттєзвалищ навколо села, тим бездіяльніша влада. Але не завжди логіка співпадає з реаліями життя. В даній статті спробуємо проаналізувати два різних підходи до вирішення однієї і тієї ж проблеми, а саме, вивозу сміття та благоустрою населених пунктів  на прикладі двох сіл.

         Перше село – це Ямниця. Немає в Україні, напевне, села із таким бюджетом і таким потенціалом. Кожен рік на вивіз сміття в бюджеті Ямницької сільської ради закладаються значні кошти ( до слова, на 2012 рік ця сума сягає майже 100 000 гривень ), проводиться прибирання території до Великодніх свят та інші міроприємства по благоустрою. Але всі ці зусилля бажаного результату не дають. По периметру села можна нарахувати близько десяти більших та менших  стихійних сміттєзвалищ. З*явились вони не сьогодні  і не вчора. А лежать вони німим докором безпорадності влади  та безвідповідальності окремих ямничан упродовж багатьох років. Якщо побутове сміття, хоча і не регулярно, але вивозиться, то із будівельними відходами просто біда. Роблячи бодай невеликий ремонт у своїй оселі, кожен із нас самотужки вирішує проблему, куди ж діти відходи. Немає у нас спеціально відведеного місця  на території сільської ради для їх утилізації, а тому і везуть люди відходи куди заманеться, зазвичай на околицю села, берег річки чи потічка. Згодом ці рукотворні терикони обростають ще і побутовим сміттям, яке несуть ямничани, що проживають поблизу. Доповнюють картину засміченості і заїжджі  «гастролери», викидаючи привезений непотріб в посадки, біля очисних споруд, в місця, де можна швидко та безкарно викинути сміття і втекти.

        Нова ініціатива сільського голови  Івана Ковальчука збирати по 50 гривень від кожного жителя (чи двору, неясно) села в рік (половина із цих коштів мала би йти на утримання кладовищ) за результатами репрезетивного опитування ГО «Поклик Ямниці», не знайшла підтримки у жителів села із різних причин. «Чому влада, маючи такі великі фінансові та інші можливості впродовж багатьох років неспроможна вирішити проблему стихійних сміттєзвалищ, а тепер ще  фінансово хоче перекласти її на їх плечі жителів села», питають люди.  Адже добре відомо, що, наприклад  за 2011 рік не використаними із бюджету сільради були 730 000 гривень.  

       Інший приклад. Як вирішується питання вивозу сміття та благоустрою в селі Кутище Тлумацького району. Кілька років тому ситуація в цьому селі була подібною до ситуації в Ямниці. Різниця полягає в тому, що Кутищенська сільська рада дотаційна. Бюджетних коштів вистачає тільки на захищені статті (зарплату працівникам та енергоносії), та і то не на весь рік. Ніяких заводів, фабрик та інших об*єктів на території сільської ради немає (склозавод не працює вже більше десяти років), а надходження в бюджет від інших видів діяльності та плати за землю  мінімальні.

        Сільський голова  Богдан Налисник та депутатський корпус знайшли свій шлях вирішення даної проблеми. Жителі села Кутище, що мають у власності автотракторну техніку, за погодженим із сільською радою графіком здійснюють вивіз сміття. Графік публікується в місцевій газеті «Кутищенські вісті», друкованому органі сільської ради. Газета є безкоштовною, і отримує її кожна оселя села. Вже впродовж кількох років залучаються до робіт по благоустрою села працівники,  направлені центром зайнятості Тлумацького району. В основному це жителі села, що знаходяться на обліку, і зарплату їм платить біржа. За словами сільського голови, завдання його та виконкому  -  це визначення об*єму робіт на день та контроль за їх виконанням, забезпечення працюючих необхідним інвентарем . У залежності від необхідності це може бути різна кількість людей. Велику допомогу в прибиранні території та благоустрою села надає школа та громада в цілому.

      Результатом такої роботи стало визнання села Кутище кращим в Тлумацькому районі та Івано-Франківській області. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України село зайняло друге місце у Всеукраїнському конкурсі «Населений пункт  найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку – 2010».

      Громаді є чим пишатися. У селі діє музей, де зібрані унікальні експонати. У школі замінені всі вікна на пластикові, перекритий металочерепицею дах, запрацювала нова котельня, встановлена площадка зі штучним покриттям для занять спортом, новий мікроавтобус (подарований школі) перевозить учнів. Перекрито металочерепицею будинок культури, амбулаторію та приміщення сільської ради. У будинку культури зроблено євроремонт. Дороги в селі заасфальтовані та освітлені. Амбулаторія отримала нову машину швидкої допомоги. До більшості осель проведене централізоване водопостачання. Проводиться в селі дуже багато різних культурно-массових заходів різних рівнів, які висвітлюються в ЗМІ та транслюються на телебаченні.

       Розповідати про Кутище можна багато. Звичайно, всі ці досягнення були би неможливими без допомоги районної та обласної влад,  депутатів різних рівнів, спонсорів та меценатів. Хто стукає, тому відчинять. Цю беззаперечну біблійну істину добре знає громада села і послуговується нею у своєму повсякденному житті.

      Два різних підходи, стилі роботи і, як наслідок різні результати. Не завжди і не всюди гроші вирішують все. В народі говорять: «За гроші любий зробить» . Життя ж, насправді, інколи спростовує це твердження. І тільки спільними зусиллями громади та розумінням того як і що треба робити, можна вирішити дуже багато проблем. У тому числі і благоустрою села.

 

 

                                                 Громадська організація «Поклик Ямниці»

Категорія: Екологія | Додав: Адміністрація (2012-02-22)
Переглядів: 1936 | Коментарі: 6 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 5
0   Спам
Автор: вася    Пост: 5
тос на ладан дихає. яке нове виробництво? це продовжують старий дозвіл і можливо вже останній раз...
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Група "Вконтакте"

Форма входу

Наше опитування

Чи були у вас проблеми з реєстрацією на нашому сайті?
Всього відповідей: 53

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Хостинг від uCoz